Industrijski stil u enterijeru

Industrijski stil je rastući trend u enterijerima poslednjih godina. Mogućnost da se kompletno renovira i da život prostorima kao sto su stari magacini, napuštene industrijske zgrade postala je izuzetno zanimljiva i inspirativna u svetu dizajna i arhitekture.

Industrijski stil - enterijer loft apartmana
Sophie Bush, Warehouse home

Goli zidovi, visoki plafoni, vidljive cevi I kablovi, između kojih visi zanimljiva rasveta predstavljaju prakticno simbol mnogih danas modernih enterijera. Ovakav stil “ogoljenih” građevinskih materijala i njegove nesavršenosti danas čini upravo savršen izbor za preuredjenje enterijera, koje nalazimo svuda- od kafića, restorana, do rezidencijalnih prostora.
Industrijski stil nekada davno uopšte nije ni predstavljao stil, vec jednostavno prostor jedne od industrijskih zgrada, takav kakav je. Ovakav kakvim ga danas poznajemo nastao je 80-ih godina u Americi, upravo kao odgovor na potrebu da se magacini i fabrike pretvore u stambene.
Ukoliko biste želeli da unesete atmosferu industrijskog stila u svoj prostor,a da pritom ne preterate , navodimo vam par saveta kako biste dobili željeni ambijent.
• Izbor prostora. Inspiracija se traži i nalazi u starim zgradama. Ukoliko je moguće, prostor bi bilo dobro da se nalazi u nekom starom, napustenom kraju, gde je potrebno renovirati gotovo čitavu strukturu. U tom slucaju, elementi kao sto su goli zidovi od stare cigle, čelicne grede I stubovi vam idu u korist, prepričavajući istoriju prostora i nagovestavajuci razlicite kreativne ideje.

• Izbor materijala. Industrijski stil karakterišu materijali poput metala, drveta, stare cigle. Čelik i staro gvožđe su omiljeni izbor prilikom renoviranja u ovom stilu, predstavljajući materijale koji se koriste za strukturu, kao i vodovodne I električne instalacije. U industrijskom duhu se takođe koristi brušeni nikl, bakar, liveni i obojeni metali.
Čini se da gotovo ne možete naći nijedan primer ovakvog enterijera bez ogoljenih zidova od stare cigle. Uglavnom se ni ne obnavljaju, jer upravo tako vidljive, rustične daju chic efekat prostoru. Ukoliko nemate mogućnost da ogolite zidove, ovakav izgled možete postići i primenom raznih fototapeta sa uzorkom stare cigle.
Da bi prostor odisao i neophodnom toplinom, potrebno je uvoditi material kao što je drvo, koje posebno dobro izgleda ako se koristi kao neobradjeno.
Beton i smola takođe mogu biti dobar izbor materijala za obnovu poda, plafona, lavaboa,kada, kamina i sl., čime se postiže viši nivo industrijskog izgleda.

open-space-enterijer
Atelier Moderno, Kuća Le 205

• Kombinacija starog i novog nameštaja kao spoj industrijskog šarma i savremenog prostora. Lepota primene industrijskih elemenata u savremenom prostoru leži u prilagođavanju aktuelnih stilova sa starim.
Veliki efekat u ovakvim enterijerima se dobija primenom delova starih, industrijskih elemenata, npr.starih mašina, koji se obnavljaju, sređuju i koriste kao deo dizajna ili kao elementi nameštaja. Svi predmeti koje možda imate neiskorišćene ili ih možete naći na sajmovima i buvljacima se mogu odlično uklopiti u enterijere industrijskog stila.
Koža se često koristi za nameštaj za sedenje, naročito ako je pohabana i korišćena, jer podseća na vintage stil, koji se dosta sličan i samim tim se dobro kombinuje sa industrijskim.

urbani-enterijer
Nordes, Den loft

Što se tiče rasvete, gotovo je obavezno korišćenje retro, industrijskih lampi, često metalnih sa kojima možete dati potpuno nov izgled prostoru. Sa materijalima u enterijeru kao što su metal i cigla odlično se slažu stare viseće Edison lampe, koje možete naći različitih jačina i oblika, u zavisnosti od efekta kog želite da postignete.

Industrijski stil - detalji
Edison LED lampa

Još jedan od načina da prikažete zanimljive arhitektonske detalje u prostoru industrijskog stila jeste korišćenje umetničih dela, kao odraza sopstvenog kreativnog stila. Grafike, murali, slike apstraktne umetnosti pretvaraju svaki monoton zid od cigle u posebno umetničko delo, čineći prostor savremenim i inspirativnim.